Web-banner

Dora Award Winners!

Web-banner

We have a (few) winner(s)!!! We are proud to announce our 2013 Dora Award winners:

Outstanding New Play (General Theatre Division)
Kristen Thomson – Someone Else (Produced by Crow’s Theatre in association with Canadian Stage)

Outstanding Performance – Ensemble (Independent Theatre Division)
The Ensemble of THE WAR OF 1812 The History of the Village of the Small Huts, 1812-15 – Richard Clarkin & Richard Alan Campbell (Presented by VideoCabaret in association with the Young Centre for the Performing Arts)

Outstanding New Musical/Opera
Alice Ping Yee Ho (composer) / Marjorie Chan (librettist) The Lesson of Da Ji (Toronto Masque Theatre)

 

Congrats to all our nominees, we are very proud of the work you have done this past year!


Kristen Thompson, Richard Clarkin are represented by Nancy LeFeaver

Richard Alan Campbell and Marjorie Chan are represented by Colleen A. Loucks

 

 

—–Previous Dora Announcement—–

The Dora Award Nominations were announced this morning, and we are proud to have so many talented clients among them.

Congrats to our nominees!

 

Outstanding New Play (General Theatre Division)
Kristen Thomson – Someone Else (Produced by Crow’s Theatre in association with Canadian Stage)

Outstanding Performance – Male (General Theatre Division)
Sterling Jarvis
 The Whipping Man (Harold Green Jewish Theatre Company in association with Obsidian Theatre)

Outstanding Performance – Female (General Theatre Division)
Maev BeatyTerminus (Produced by Outside the March / Presented by David Mirvish)
Maev Beaty – Proud (Proud Productions, Producer Sue Edworthy)

Outstanding New Musical/Opera
Alice Ping Yee Ho (composer) / Marjorie Chan (librettist) The Lesson of Da Ji (Toronto Masque Theatre)

Outstanding Performance – Female (Musical Theatre Division)
Carly Street – Bloodless: The Trial of Burke and Hare (Theatre 20)

Outstanding Performance – Ensemble (General Division)
The Ensemble of Rosencrantz and Guildenstern Are DeadNancy Palk  (Soulpepper Theatre Company)
The Ensemble of The Little Years – Pamela Sinha (Tarragon Theatre)

Outstanding Performance – Ensemble (Independent Theatre Division)
The Ensemble of BOBLOGordon Bolan (Co-Produced by Kitchenband and The Theatre Centre)
The Ensemble of THE WAR OF 1812 The History of the Village of the Small Huts, 1812-15Richard Clarkin & Richard Alan Campbell (Presented by VideoCabaret in association with the Young Centre for the Performing Arts)

Outstanding Performance – Ensemble (Musical Theatre Division)
The Ensemble of Bloodless: The Trial of Burke and Hare – Carly Street (Theatre 20)

Outstanding Performance – Ensemble (Theatre For Young Audiences)
The Ensemble of Les Zinspirés – Marie-Claire Marcotte (A production of Théâtre français de Toronto)

 

See the FULL LIST of nominees here: http://tapa.ca/files/2013_NOMINEES.pdf